نجوم.ستارگان.سیارات.کهکشان.حیات فرازمینی.سیاهچاله ها.شهاب سنگ.یوفو.ماه.زمین.مریخ.ماهواره.خورشید.مشتری.تولدو مرگ ستاره.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
 
نویسنده: فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۳۸٩/۱٠/٢٢

ستاره ها در مکان هایی از فضا که حاوی توده های عظیم گاز و گرد و غبار است، متولد می شوند. به این مکان ها Nebulae می گویند. این کلمه در انگلیسی به معنای توده ها و ابرهای گاز و گرد و غبار است. این توده های عظیم حاوی گازهای هیدروژن و هلیوم هستند. گاه بر اثر جاذبه ای که در این توده ها ایجاد می شود، این گازها و توده ها به هم نزدیک تر، گرم تر و متراکم تر می شوند و در این زمان، جسم ستاره بر اثر برخوردهایی که تحت نیروی جاذبه، حرارت و گرمای درونی این توده ها رخ می دهد، شروع به شکل گیری می کند و فرمی به خود می گیرد که به آن پیش ستاره (Protostars) می گویند. هرگاه پیش ستاره مواد لازم را برای تبدیل شدن به ستاره در خود داشته باشد حرارت در مرکز آن افزایش چشمگیری می یابد و واکنش های هسته ای در آن آغاز می شود. در این هنگام مولکول های هیدروژن یونیزه و الکترون ها به پروتون های منفرد تبدیل می شوند و بر اثر انقباض و ترکیب گازها، حرارت این توده ها افزایش می یابد تا جایی که به حدود ۱۰ میلیون درجه سلسیوس (۱۸ میلیون درجه فارنهایت) می رسد. در این حرارت یک سری واکنش های هسته ای در درون هسته و مرکز توده اتفاق می افتد که به این فرآیند، واکنش پروتون ـ پروتون می گویند.

در این واکنش ها، پروتون ها با هم ترکیب و به نوترون تبدیل می شوند . در طول این فرآیندها برخی از اجزای درونی از بین رفته و به انرژی تبدیل می شوند. در این مرحله برخوردها و واکنش های درون هسته ای متوقف و تعادل بین حرارت و جاذبه ایجاد و ستاره ما شکل گرفته و متولد می شود.

فرزانه (ربابه)دریاباری
اینجانب ربابه (فرزانه) دریاباری فرزند سید صدر دانش آموخته کارشناسی روانشناسی مشاوره از دانشگاه فرح (الزهرا) می باشم0 به روانشناسی شخصیت محیط زیست تاریخ ادبیات فرهنگ و هنر ایران زمین دلبستگی فراوان دارم.
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :