استرولوژی متداول که امروزه رواج دارد

استرولوژی را می‌توان به‌طور کلی به دو گروه تقسیم کرد: 1- استرولوژی شرقی که اغلب مبتنی است بر زودیاک نجومی؛ 2- استرولوژی غربی که مبتنی است بر زودیاک برجی. با توجه به تقویم اعتدالین که باعث می‌شود این دو زودیاک نسبت به یکدیگر جابجا شوند ما می‌توانیم درک کنیم که چرا مغایرتی بین این دو مکتب استرولوژی وجود دارد. همان‌طور که قبلاً ذکر شد پیشگویی‌ها توسط تجزیه و تحلیل جدول طالع (Horoscope) صورت می‌گیرند. این‌جا موقعیت خورشید، ماه، سیارات و طالع در برج‌ها و خانه‌ها بررسی می‌شوند و هم‌چنین صاحب برج‌ها. از آن‌جایی که همه بررسی‌ها بر روی پایه برج‌ها استوار هستند و با توجه به این‌که این دو زودیاک در حال حاضر به مقدار حدود 24 درجه نسبت به همدیگر جابجا شده‌اند همه عوامل فوق دگرگون می‌شوند و دو نتیجه مختلف را ارائه می‌دهند.

اغلب مردم در غرب و شرق از برج تولدشان اطلاع دارند؛ زیرا هر روز در اکثر روزنامه‌ها و مطبوعات به‌طور کلی، پیشگویی‌های روزانه یا هفتگی انتشار می‌یابد. این پیشگویی‌ها مبتنی بر برج تولد هستند. اگر کسی بین اول و سی‌ام فروردین متولد شده باشد می‌داند که برج تولد وی Aries (حمل) است؛ ولی این بر حسب زودیاک برجی است؛ زیرا خورشید اول فروردین تا سی‌ام فروردین از برج حمل که مربوط به دایره‌البروج برجی است عبور می‌کند. برج حمل اصلی که مبتنی بر ثوابت (یعنی صورت فلکی حمل) و دایره‌البروج نجومی است، بین حدود 24 فروردین و 24 اردیبهشت قرار گرفته است. در شرق بخصوص در هند از این برج‌های اصلی استفاده می‌شود. در زیر قسمتی از روزنامه هندی Hindustan Times (هندوستان تایمز) آمده است و در این‌جا برای برج‌های مختلف، پیشگویی‌های هفتگی ارائه می‌شود. اگر به تاریخ عبور خورشید از این برج‌ها که برای هر برج درج شده است توجه کنید درمی‌یابید که این دوره‌ها با دوره‌های زودیاک برجی فرق می‌کنند. به عبارت دیگر، همه خصوصیاتی که بری برج اول (حمل) یا فروردین تعبیر و تفسیر می شوند بید طبق سیستم شرقی به کسی تعلق بگیرد که بین حدود 24 فروردین و 24 اردیبهشت متولد شده است. فرض کنید شما در روز دهم اردیبهشت متولد شدید. اکنون طبق احکام نجومی که از سیستم غربی پیروی می کند شما داری خصوصیات برج دوم یا ثور هستید که زهره صاحب ین برج است و عنصر آن خاک است و ... ولی طبق احکام نجومی که از سیستم شرقی پیروی می کند شما داری خصوصیات برج اول یا حمل هستید که مریخ صاحب ین برج است و عنصر آن آتش است و ...توجه داشته باشید که طبق هر دو سیستم فوق ، خصوصیات برج ها و احکام نجومی وابسته به آن یکسان هستند !! سوال ینجاست. یا شما ثور یا حمل هستید ؟ خاک یا آتش ؟ ... تازه ین فقط آغاز موضوع تعبیر و تفسیر است. کدام یک درست است ؟ ینجاست که کار تحقیقاتی جدی شروع می شود و بید از بکار گرفتن احکام نجومی بطور کورکورانه احتیاط کرد. 

برج

فارسی

تاریخ

انگلیسی

تاریخ

سانسکریت

تاریخ

1

حمل

1 فروردین تا 31 فروردین

Aries

March 21 - April 19

Mesha

April 15 - May 14

2

ثور

1 اردیبهشت تا 31 اردیبهشت

Taurus

April 20 - May 20

Vrishabha

May 15 - June 14

3

جوزا

1 خرداد تا 31 خرداد

Gemini

May 21 - June 21

Mithuna

June 15 - July 14

4

سرطان

1 تیر تا 31 تیر

Cancer

June 22 - July 22

Kataka

July 15 - August 14

5

اسد

1 مرداد تا 31 مرداد

Leo

July 23 - August 22

Simha

August 15 - September 14

6

سنبله

1 شهریور تا 31 شهریور

Virgo

August 23 - September 22

Kanya

September 15 - October 14

7

میزان

1 مهر تا 30 مهر

Libra

September 23 - October 23

Tula

October 15 - November 14

8

عقرب

1 آبان تا 30 آبان

Scorpion

October 24 - November 21

Vrishchika

November 15 - December 14

9

قوس

1 آذر تا 30 آذر

Sagittarius

November 22 - December 21

Dhanu

December 15 - January 14

10

جدی

1 دی تا 30 دی

Capricorn

December 22 - January 19

Makara

January 15 - February 14

11

دلو

1 بهمن تا 30 بهمن

Aquarius

January 20 - February 18

Kumbha

February 15 - March 14

12

حوت

1 اسفند تا 29 اسفند

Pises

February 19 - March 20

Meena

March 15 - April 14

جدول شماره 2جدول فوق اسامی برج‌ها را به زبان فارسی، انگلیسی و سانسکریت که همه کم‌وبیش هم‌معنی هستند ارائه می‌دهد. همان‌طور که دیده می‌شود فرق موقعیت خورشید در این دو زودیاک تقریباً سه تا چهار هفته است. برای سیاره مشتری این اختلاف تا نزدیک به یک سال می‌رسد؛ زیرا حرکت مشتری نسبت به خورشید آهسته‌تر است و برای زحل این اختلاف نزدیک به دو سال بالغ می‌شود. اگر از منجمانی که از این موضوع آگاه هستند، پرسیده شود که چرا او از زودیاک منتجنه خود استفاده می‌کند، اغلب جواب می‌دهند که تجربه بهتری با آن زودیاک دارد، در حالی که او با احتمال زیاد، هر دو زودیاک را آزمایش نکرده و تحت بررسی قرار نداده است و این به هیچ عنوان یک رفتار و نگرش علمی نیست.

تقویم‌های گرافیکی که در این کتاب ارائه می‌شوند طبق استاندارد بر زودیاک برجی استوار هستند. ولی برای تعبیر و تفسیر آنها از هیچ قانونی یا عواملی مانند خصوصیات سیارات، برج‌ها، صاحب برج‌ها و غیره که باعث دو نتیجه مختلف نسبت به زودیاک برجی یا نجومی باشد، استفاده نمی‌شود. قوانینی که ما به‌کار خواهیم برد برای هر دو زودیاک نتیجه یکسانی می‌دهد.

از همه قوانین استرولوژی، ما فقط از خصوصیات خانه‌ها که قبلاً به آن اشاره شد استفاده می‌کنیم و آن هم با احتیاط کامل. قبلاً ذکر شد که آغاز خانه‌ها برای هر کس فرق می‌کند و وابسته به روز و ماه تولد اوست. هر خانه دارای یک خصوصیت خاصی است و همه خانه‌ها به چهار گروه یا مثلث تقسیم می‌گردند و سرانجام فقط به یک گروه مثبت و یک گروه منفی تقسیم می‌شوند اکثر منجمین به خصوصیات فردی هر خانه توجه زیادی دارند و برای چهار گروه مثلث توجه خیلی کمتری قایل می‌شوند و گروه مثبت و منفی را تقریباً نادیده می‌گیرند. ولی ما در این کتاب برعکس بیشترین توجه را به گروه مثبت و منفی می‌دهیم و سپس چهار گروه مثلث و خصوصیات فردی هر خانه را تقریباً نادیده می‌گیریم. به‌عبارت دیگر، ما از همه قوانین استرولوژی تنها یک قسمت بسیار کمی را که از طریق آمار نتایج خوبی می‌دهد، مورد استفاده قرار می‌دهیم. ولی با همین قسمت کم و یا کمک تقویم‌های گرافیکی و روش تعبیر و تفسیر آن می‌توان کارهای زیاد و تعجب‌آوری را انجام داد.

تقسیم تقویم‌ها به چهار گروه A، B، C، D

تقویم C، تقویم اصلی و استاندارد می‌باشد. برای این‌که رویدادها با دقت بیشتری با موقعیت سیارات مطابقت داشته باشند، تقویم A، B و D هم تهیه شده است. تقویم C فقط برای کسانی قابل استفاده است که خورشید آنها هنگام تولد در نزدیکی مرکز برج قرار گرفته است.

علتش این است که دامنه هر برج سی درجه است و دامنه هر خانه هم سی درجه می‌باشد. موقعیت خورشید هنگام تولد، حدود خانه اول را تعیین می‌کند. درجه موقعیت خورشید مرکز خانه اول است و بنابراین دامنه خانه اول از 15 درجه جلوتر تا 15 درجه بعد از موقعیت خورشید می‌باشد. از این‌رو اگر خورشید در مرکز برج قرار گرفته باشد،‌ کل سی درجه برج با سی درجه خانه مطابقت خواهد داشت. از آن‌جایی که هر کس با چنین موقعیتی متولد نمی‌شود لذا تقویم‌هی D، B، A نیز تهیه شده است. به‌عبارت دیگر، تقویم B، D، A مطمئن می‌سازند که خورشید هنگام تولد برای هر کس تا حدودی با مرکز خانه اول مطابقت داشته باشد.

شرح زیر اهمیت تقویم گروه A، B و D روشن‌تر می‌کند. فرض شود که فقط از تقویم استاندارد C استفاده می‌شود. اگر کسی اول ماه آذر متولد شود خورشید او در آغاز برج نهم است و بنابراین برج نهم، خانه اول او می‌شود. حال کسی دیگر در روز 28 آذر متولد می‌شود و این‌جا خورشید هم در برج نهم است ولی در قسمت آخر آن. برای این فرد برج نهم هم خانه اول او می‌شود. اکنون فرض می‌کنیم که سیاره مشتری در قسمت آخر برج هشتم قرار گرفته است، مثلاً دارای طول سماوی 239 درجه می‌باشد، یعنی با آغاز برج نهم یک درجه فاصله دارد؛ زیرا برج نهم با 240 درجه آغاز می‌شود. چون برج نهم خانه اول دو نفر مذکور است،‌ لذا برج هشتم خانه دوازدهم می‌باشد. بنابراین تفسیرکننده می‌بایست اثر خانه دوازدهم برای هر دو نفر تفسیر کند که در این صورت اشتباه خواهد بود؛ زیرا مشتری فقط برای نفر دوم که خورشید او در قسمت آخر برج نهم بود در خانه دوازدهم است ولی برای نفر اول که خورشید او در قسمت اول برج نهم بود، مشتری در واقع در خانه اول است. علت این‌ اختلاف این است که دامنه یک خانه به اندازه 30 درجه است و موقعیت خورشید هنگام تولد، نقطه مرکزی خانه اول را مشخص می‌کند. پس برای این‌که چنین اختلافی روی ندهد لازم است که در نظر گرفته شود آیا کسی در قسمت اول، وسط یا آخر یک برج متولد شده است و تقویم A، B و D دقیقاً همین نقطه را در نظر می‌گیرند و بر اساس آن، موقعیت سیارات را نشان می‌دهند. برای این‌که مطمئن شود که برای هر کس، خورشید هنگام تولد تا حدودی با مرکز خانه اول مطابقت داشته باشد هر 5/7 درجه دایره‌البروج به گروه‌های A، B، C و D تقسیم شده‌اند،‌ یعنی هر برج به چهار قسمت تقسیم شد. همان‌طور کع در شکل شماره 7 ملاحظه می‌شود هر گروه حدود یک هفته دربر گرفته‌اند و موقعیت خورشید در آن هنگام حدوداً با مرکز تقویم مربوطه مطابقت دارد. این‌جا دیده می‌شود که تقویم C فقط برای کسانی قابل استفاده است که در وسط ماه متولد شده‌اند. خورشید روزانه حدود یک درجه حرکت می‌کند، لذا حدود یک هفته در هر یک از این چهار گروه می‌ماند. اگر هنگام تولد، خورشید در گروه A بود در این صورت آن فرد باید از تقویم A استفاده کند؛ زیرا فقط در تقویم A، مرکز خانه با موقعیت خورشید مطابقت دارد. مثلاً اگر کسی در روز دهم دی ما متولد شده باشد، طبق شکل 7 ملاحظه می‌شود که خورشید از قسمت گروه B عبور می‌کند و لذا او باید از تقویم گروه B استفاده کند. همان‌طور که دیده می‌شود در تقویم B، مرکز خانه با روز تولد نسبت به تقویم‌های دیگر مطابقت بیشتری دارد. هم‌چنین دیده می‌شود که برج دهم، خانه اول او خواهد بود و بنابراین مثلث اول او دارای رنگ قهوه ی خواهد بود و به این ترتیب رنگ مثلث های دیگر هم مشخص میشوند. جدول روز تولد همه جیز را در و راحت در اختیار خواننده می‌گذارد

/ 0 نظر / 36 بازدید